jak ovládnout svoje emoce

Denně prožíváme celou škálu emocí. Někdy příjemné, ale někdy také nepříjemné. A právě těch by se většina z nás jistě ráda vyvarovala. Jak má ale člověk ovládat svoje emoce? A jaké může mít následky, pokud svoje emoce kontrolovat nebudeme?

Naše emoce mají větší dopad, než si myslíme. Emoce, které prožíváš, tě totiž neovlivňují jen v tuto chvíli, ale především jsou velice silnou energií, kterou vysíláš do svého okolí.

Jak si za chvilku vysvětlíme, to kam směřuješ svoji energii, má silný vliv na tvůj život. I přesto jen velice málo lidí umí se svými emocemi pracovat. A to je také důvodem, proč se tolik lidí trápí a prožívá život, který nechtějí.

Ale vezměme to pěkně popořádku.

Faktem je, že celý svět funguje na bázi energie, a to nemyslím v nějakém spirituálním smyslu, ale čistě fyzikálním.

Pokud čteš o takových věcech poprvé, a chceš všemu lépe porozumět, přečti si články:

V těchto článcích je vysvětleno, jak fungují naše myšlenky a emoce. Myšlenky a emoce jsou formou energie, a pokud se ji naučíme ovládat, můžeme tak mít svůj život zcela pod kontrolou.

Jak tedy ovládat svoje emoce?

Pozornost a mysl

Představ si pozornost jako světelnou kouli, která se může volně pohybovat. Teď si představ mysl jako rozsáhlé místo plné různých oblastí– láska, nenávist, žárlivost, sex, technologie, jídlo, auto a spousta dalších.

Pokud se moje pozornost přesune do oblasti štěstí, světelná koule rozsvítí tuto oblast a já začnu vnímat myšlenky a emoce z této oblasti. Prožívám šťastné pocity. Znamená to, že jsem šťastný? Ne, pouze moje pozornost je v oblasti štěstí.

Když se pak moje pozornost přesune do jiné oblasti, začnu věnovat pozornost myšlenkám a emocím z této části mozku. Moje pozornost se přesune třeba do oblasti vzteku, znamená to, že jsem vzteklý? Ne, pouze moje pozornost je v této části mysli.

Když se moje pozornost přesune do oblasti svatba, letní prázdniny, první pusa, pravděpodobně to v nás vyvolá příjemné pocity. Pokud pozornost zaměřím na nepříjemné zážitky, jako jsou úmrtí, rozvod, rozchod, vyhazov, neúspěch, budu zažívat nepříjemné pocity.

V případě, že dlouhodobě setrvávám se svou pozorností v oblasti štěstí, budu prožívat šťastný život. Pokud bude moje pozornost dlouhodobě v oblasti vztek, frustrace, nebo neštěstí, bude můj život právě takový.

Tvůj aktuální život je tedy pouze odrazem toho, čemu jsi v minulosti věnoval svoji pozornost.

Pokud chceš ovládat svoje emoce, tvým úkolem je naučit se ovládat svoji pozornost.

Síla vůle

Dobrou zprávou je, že každý z nás má v sobě nástroj, kterým může svou pozornost ovládat. Tímto nástrojem je síla vůle. Díky ní mohu svoji pozornost záměrně přesouvat do těch oblastí, do kterých chci.

Zavřete oči a vzpomeňte si na poslední svatbu, na které jste byli. Kdo se vdával a ženil? Kolik přišlo hostů? Na jakém místě se svatba odehrála? Měli dobré jídlo? Jaká byla hudba? Slušelo to nevěstě v jejích šatech?

A co když si vzpomenete na člověka, který vám naposledy umřel? Stýská se vám po něm? Byli jste si blízcí? Jaká byla atmosféra na pohřbu? Byla rakev otevřená? Došlo ke kremaci? Jak jste se v den pohřbu cítili?

Jak vidíte, není těžké svoji pozornost přesouvat tam, kam chcete. Problém je, že tento nástroj málo kdo používá.

Položila jsem vám pár otázek a vy jste mi pravděpodobně dovolili určovat do jaké oblasti vaší mysli se má vaše pozornost přesunout (svatba/pohřeb). Přitom během dnešního dne jste na tuto událost pravděpodobně vůbec nevzpomínali a nebýt mě, tak byste na to ani nemysleli.

Co děláme se svou pozorností celý den

A právě to dělá většina lidí každý den. Reagují na stimuly ve svém okolí a přesouvají svoji pozornost tam, kam je okolí nasměřuje.

Ráno vstaneš a podíváš se na telefon. Tvoje pozornost se už automaticky ubírá podle toho, jaké máš notifikace. Těchto prvních pár minut po probuzení může přitom ovlivnit vývoj tvého celého dne. Pokud se naladíš na dobrou vlnu, budeš mít dobrý den. Pokud se naladíš na špatnou vlnu, bude se ti celý den čím dál víc kazit. Každý z nás zažil takové dny, že?

To není vše, sotva vyjdeš ze dveří a nasedneš do auta nebo jiného dopravního prostředku, ihned je tvoje pozornost ovlivněna okolními auty, lidmi a dopravní zácpou. Vejdeš do práce, a tvoji pozornost si žádají kolegové, šéf a práce samotná.

A takhle to jde celý den. Většinu času jen reaktivně jednáme a neuvědomujeme si vlastně ani, čemu všemu naši energii věnujeme. Někdy se v práci zasměje a někdy zase naštveme, ale málo kdy o tom rozhodujeme opravdu vědomě.

Nejsme vědomí páni své pozornosti, ale pouze se necháváme unášet. Výsledkem je, že během dne zažíváme celou směsici pocitů, myšlenek a vzpomínek. A právě proto, že jim věnujeme svoji pozornost, přivoláváme si do života jim podobné prožitky.

Platí totiž jednoduché pravidlo. To, do čeho investujeme každý den svoji pozornost a emoce, se v našem životě manifestuje.

Síla pozornosti

Představ si, že máš zahradu, ve které jsou zasazená semínka okrasných květin, ale i plevele. Pokud budeš každý den zalévat svou zahradu, které z rostlin porostou, květiny nebo plevel?

Poroste oboje. To proto, že voda nedokáže rozlišovat mezi tím, co je „dobré“ a „špatné“, a bude proto vyživovat všechna semínka.

Stejně to funguje s energií. Pokud vezmu svoji energii (ve formě pozornosti, myšlenek a emocí) a investuji ji do něčeho negativního, bude to v mém životě růst.

Pokud investuji energii do něčeho pozitivního, bude to sílit.

Energie není schopná stejně jako voda rozlišovat mezi tím, co je dobré a zlé. Tvým jediným úkolem je tedy naučit se správně zacházet se svou vlastní energií. Pokud se ti tohle podaří, můžeš mít v životě cokoliv, co budeš chtít.

Jak ovládat svoje emoce a proč to dělat

Tvým úkolem tedy není ovládat svoje emoce, ale ovládat svoji pozornost. Emoce jsou jen důsledkem našich myšlenek a toho, kterým částem naší mysli věnujeme pozornost.

To, čemu věnujeme pozornost a jaké při tom zažíváme emoce, má přímý dopad na náš život. Vyplatí se proto investovat čas a naučit se svou pozornost vědomě řídit.

Pokud chceš změnit svůj život, je potřeba abys nejprve začal věnovat pozornost jiným věcem, než jaký jsi věnoval pozornost doposud.

Problém většiny lidí je, že očekávají, že se jejich život změní, a přitom přemýšlejí stále stejným způsobem. Nejprve musí přijít změna zaměření tvé pozornosti, teprve pak přijde i změna v reálném světě.

Dobrou zprávou je, že se změnou nasměrování své pozornosti můžeš začít už teď v tuto chvíli. A více o tom, jak můžeš trénovat svoji pozornost a splnit si tak jakékoliv přání, odhalíme už v příštím článku.

Please, help me grow this blog <3

You might also enjoy:

Leave A Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *