Jak myšlenky ovlivňují život?

Podle vědců vyprodukuje lidský mozek každý den 60 000 – 80 000 myšlenek. Pokud osm hodin denně spíte, vychází to na 3 750 – 5 000 myšlenek za hodinu. Když jsou myšlenky tak významnou součástí naší denní reality, jaký vliv mají na náš život?

Zkoušeli jste někdy vědomě ovládat svoje myšlenky? Já ano a je to opravdu hodně těžké. 🙂 Často nejsme svoje myšlenky schopni vědomě řídit, natož zastavit. V hlavě skáčeme od jednoho tématu k druhému a reagujeme na vnější stimuly, které si žádají naši pozornost.


Myšlenky v každodenním životě

Každou hodinu nám hlavou proletí doslova tisíce myšlenek.

Myšlenky jako: musím do práce, nechce se mi, dneska mi to sluší, dneska vypadám hrozně, to je ale debil, co si o sobě myslí, je mnohem lepší než já, nezasloužím si to, zasloužím si něco lepšího, mám chuť na kafe, chci víc peněz, co když přijdu o práci, vůbec mě neposlouchá, proč si mě neváží?, život je skvělý, můj život je na nic…

Všechny naše myšlenky můžeme proto rozdělit do tří kategorií. Některé z myšlenek v nás vyvolávají příjemné pocity, a jiné nepříjemné. Část myšlenek v nás nevyvolá žádný pocit.

Myšlenky příjemné a nepříjemné

  • Po myšlenkách „příjemných“ – jsem skvělý/skvělá, úspěšný/úspěšná, tohle zvládnu, mají mě rádi, můj kolega je fajn člověk, miluji svého psa… se cítíme PŘÍJEMNĚ
  • Po myšlenkách „nepříjemných“ – jsem neschopný/neschopná, kolega je idiot, nikdo mě nechápe, jsem na všechno sám/sama, lidi jsou proti mně, nemám žádné peníze… se cítíme NEPŘÍJEMNĚ

Myšlenky v nás tedy vyvolávají pocity a naše pocity jsou následkem našich myšlenek, které nám prolétly hlavou.

Někdy prolétnou dokonce tak rychle, že je ani nezachytíme! Ale mozek vyplaví odpovídající pocity.

Update článku z roku 2024: Může se stát, že začneme cítit emoce a pocity, které se vzaly jakoby „odnikud“, což souvisí s tím, že asi 50% lidí přebírá a zesiluje pocity ostatních. Toto téma však dejme pro teď stranou.

Vaše aktuální pocity jsou jasným důkazem, jestli jste právě měli myšlenky pro vás osobně příjemné, nebo nepříjemné.

Osobní vnímání

Ale pozor. Všimněte si, že jsem napsala pro vás osobně.

Myšlenky sami o sobě NEJSOU příjemné a nepříjemné.

To, co je pro někoho myšlenka příjemná, může být pro někoho nepříjemné a naopak. Třeba taková samota – představte si, že budete celý víkend sami doma. Někdo si to doslova užije. Jiný z toho může mít špatný pocit – nebude vědět, co má dělat, bude se nudit, bude se cítit osaměle a bude chtít mezi lidi.

Neexistují obecně negativní a pozitivní myšlenky. Záleží na osobním vnímání.

To, jestli se většinu života cítíte příjemně nebo nepříjemně určuje, jestli žijete dobrý nebo špatný život.

O kvalitě vašeho života tak rozhoduje, jaké emoce ve vás daná myšlenka vyvolává.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Mnoho lidí se snaží měnit své myšlenky. Namísto „negativních“ myšlenek se zaměřovat na ty „pozitivní“. To může do určité míry fungovat.

Přesto jsou ale myšlenky, které v nás vyvolávají silné emoční reakce. A k těmto myšlenkám máme tendenci se často vracet, přemítat si dané situace v hlavě a stále dokola prožívat tytéž nepříjemné emoce.

V takovém případě je potřeba začít si své emoční reakce zpracovávat. Tzv. „neutralizovat“ danou myšlenku, aby ve vás již nepříjemné emoce nevyvolávala.

Jak se to dělá? Technik je spousta, od meditace, přes terapeutické metody, až třeba po jógu, práci s dechem nebo různé rituály a konstelace.

Pokud vás tohle téma zajímá, pročtěte si další články z rubriky Uzdrav se zevnitř nebo se můžete přihlásit na terapii, kde vám pomohu vaše emoce zpracovat.

Přeji spoustu příjemných emocí. 🙂