Jak se zbavit deprese a začít zase žít

Proč v době, kdy máme více pohodlí a svobody, než kdy dřív, trpí tolik lidí depresí? Odkud se deprese bere? A je možné se deprese zbavit, nebo jediné řešení jsou prášky? To nejdůležitější, co potřebujete vědět o tom, jak se zbavit deprese, najdete v tomto článku.

Deprese je záludná. Člověk není na první pohled nemocný, přesto má na něho deprese vážné dopady.

Deprese bere člověku chuť do života. Sama jsem několikrát zažila stavy, kdy jsem jen ležela na posteli nebo na gauči a tupě zírala do stropu. Představa sebemenšího pohybu mi připadala naprosto vyčerpávající a nezvládnutelná.

Neměla jsem chuť absolutně na nic. Neměla jsem chuť jít ven, s někým mluvit, jíst, zapnout televizi, přečíst si knížku, prostě nic. Absolutně nic, ani z toho, co mě obvykle baví. Zpochybňovala jsem smysl všeho. A vím, že nejsem jediná, kdo někdy takový stav zažil.

Je potřeba rozlišovat dva různé stavy a tím je depkadeprese.


Depku máme občas všichni. Je to vlastně špatná nálada, kdy se většinou nemáme chuť s nikým bavit a celý svět nám připadá na prd. Naštěstí se obvykle po pár dnech, v horších případech týdnech, tahle blbá nálada vytratí a my se zase cítíme líp.

Deprese trvá mnohem déle a pocitově je mnohem závažnější. Nechci říkat, že je to psychiatrická porucha, protože si to nemyslím, ale někteří ji tak definují. Podle mě je chyba depresi takto definovat, protože pak má člověk s depresí pocit, že je nemocný a že potřebuje léky.

Ve skutečnosti však vzniká deprese velice podobně jako depka. Zpočátku se jedná o totéž, ale deprese se postupně vyvine do mnohem závažnějšího stavu. Intenzita špatných pocitů je mnohem silnější a trvá delší dobu.

Jak se deprese projevuje?

Příznaky deprese

Deprese narušuje každodenní činnost člověka. Způsobuje pocity hlubokého smutku a neschopnost se radovat, což vede ke ztrátě motivace a zájmu o jakékoliv činnosti. Dotyčný cítí beznaděj a v horších případech ztrácí také vůli žít.

Dalšími častými projevy jsou potíže se spánkem (buzení, nespavost či špatné sny), nechutenství či naopak přejídání, nikdy nekončící únava, zhoršená paměť, pocit intenzivní úzkosti či bezdůvodná bolest.

Dotyčný vyhledává samotu, trpí neustálými výčitky a snaží se utéct před realitou, ať už užívám návykových látek, spaním v průběhu celého dne nebo koukáním na seriály/filmy/hraní PC her po celý den.

Jak deprese vzniká

Jak bylo řečeno, z počátku vzniká deprese podobně jako depka. Zhorší se nám nálada, ztrácíme motivaci a zájem o svět. Namísto toho, aby po určité době došlo ke zlepšení, se ale tento stav čím dál více prohlubuje.

Negativní myšlenky i negativní pocity sílí a člověk propadá čím dál větší beznaději. Nedokáže se radovat, nedokáže se na nic těšit. Každý den mu připadá jako utrpení. A může pomýšlet i na to, že to chce všechno jednou pro vždy ukončit.

Je těžké si v takovém stavu představit, že by se to mohlo ještě někdy zlepšit.

Pravdou však je, že na počátku toho celého stavu byly nějaké negativní myšlenky a nějaká bolest, kterou v sobě člověk začal potlačovat. A protože si svoje emoční bolesti a traumata nevyléčil, vyrostly v něm do pocitově obludných rozměrů.

Pokud se dotyčnému podaří jeho emoční traumata, bolest i negativní myšlenky vyřešit, jeho nálada se vrátí opět do normálu a bude schopný mít ze života radost.

Z tohoto důvodu nejsou antidepresiva řešením problému. Léky potlačují emoce, tlumí je, a proto na první pohled člověku s depresí pomáhají. Ve skutečnosti v něm ale všechna ta traumata nadále zůstávají nevyřešená.

Je to asi jako kdyby ve vašem autě blikala kontrolka, že je pokažený motor, a vy byste namísto opravy motoru přelepili kontrolku černou páskou, aby nebyla vidět. Sice už nevidíte, že kontrolka svítí, ale motor je stále pokažený. A pomalu se uvnitř schyluje ke katastrofě.

Vaše emoce jsou vaše kontrolky, že něco ve vás není v pořádku. Nicméně ohledně užívání léků je potřeba se vždy poradit s lékařem, což já nejsem. Takže to neberte jako výzvu, že máte ihned přestat užívat léky, pokud nějaké berete.

Nejprve je potřeba na sobě zapracovat, a teprve když to váš lékař schválí, bude třeba možné dávky snižovat nebo léky přestat užívat.

Smyslem života je růst

Rozhlédněte se kolem sebe a zjistíte, že celý vesmír je založený na tom, že neustále rostemění se. A také veškeré organismy mají tendenci se vyvíjet, právě díky evoluci v přírodě jsme tady.

Ani s lidmi to proto není jinak. Jsme tu od toho, abychom získávali nové zkušenosti, překonávali své limity a rostli.

Vaše tělo a vaše emoce s vámi komunikují, kde se právě teď nachází vaše limity. Lidé trpící depresí však namísto růstu setrvávají beze změny.

Ignorují svoje pocity jako jsou bolest z odmítnutí, strach, pocit selhání, vina, hanba, zoufalství, beznaděj, pocit ztracení, pocit nemilovanosti, ukřivděnost, a další. Nikdo nechce zažívat takové pocity. Ale jediná cesta ven jen naučit se pracovat s vlastními myšlenkami a emocemi.

Lidé s depresemi se svými myšlenkami ani emocemi nepracují a nerozvíjí se. A všechny ty špatné myšlenky získaly takovou sílu, že začaly měnit chemii v jejich mozku a ovlivnily tak produkci hormonů a dalších látek. Proto se cítí v životě tak hrozně.

Příběh Honzy

Znám člověka, který trpí depresemi. A ráda bych vám pověděla jeho příběh. Říkejme mu třeba Honza.

Honza je velice laskavý a přátelský člověk. Trpí však depresemi, což mu ničí celý život. Právě mu bylo krásných 20 let. Měl by si tedy užívat života.

Jak však tráví většinu svých dní? Leží v posteli a spí. Vzbudí se jen na oběd a večeři, občas navštíví některého svého kamaráda. A pokud je školní den, prospí alespoň celé odpoledne a večer, když se vrátí ze školy.

Mluvila jsem s ním o jeho pocitech.

„Není ti líto, že celý svůj čas trávíš spaním?“ zeptala jsem se. Odpověděl mi, že ne. Chce svůj život prospat, protože se vyhýbá tomu pocitu smutku, který ho tíží.

Když je vzhůru, myslí na špatné věci, které se mu staly, a tak raději spí. Je to pro něho únik z reality.

Ve skutečnosti však takto zahazuje celý svůj život. Což je velká škoda, protože Honza je velice talentovaný umělec.

Představte si, že by našel způsob, jak by se své deprese zbavil a mohl by se věnovat svému poslání, o kolik krásnější by takový život byl?

S Honzou jsem probírala jeho návyky. Vzhledem k tomu, že celý den prospí, večer ožívá a do noci pak tráví čas na sociálních sítích. Ani se životosprávou to u něj není žádný hitparáda. Jí hodně sladkostí, pečiva a skoro žádnou zeleninu. Také pohybu má velmi málo.

Takový životní styl by nedělal dobře ani šťastnému jedinci, natož někomu, kdo se trápí a je emočně citlivý.

Jak se zbavit deprese krok za krokem

Pojďme se nyní podívat na šest základních kroků, jak se zbavit deprese, pokud jí i vy trpíte.

1. Vytvořte si zdravou rutinu

V první řadě potřebujete dodržovat pravidelný spací režim. To znamená spát v noci a přes den být vzhůru. Pokud si to otočíte a spíte přes den, škodí to vašemu zdraví.

Choďte spát ideálně ve stejnou hodinu a vstávejte ve stejnou hodinu každý den. Tato pravidelnost udělá vaší psychice dobře.

Dále je potřeba dodržovat rozumný stravovací režim, aby vaše tělo optimálně fungovalo a bylo tak dobrou oporou pro váš psychický stav. Tělo a mysl jsou propojený systém a pokud se budete špatně starat o své tělo, bude to odnášet i mysl. Nezdravou stravou jen podporujete špatné nálady i emoční nestabilitu.

Choďte pravidelně na čerstvý vzduch. Pokud budete celé dny zalezlí doma, jen to vaši špatnou náladu zhoršuje. Člověk potřebuje pravidelný kontakt s přírodou a pohyb na čerstvém vzduchu. Pokud se vám samotnému nechce, tak se domluvte s kamarádem/kamarádkou, nebo s sebou vezměte nějakého pejska, kterému to jistě udělá velkou radost.

2. Přidejte návyky, které vám dají pocit vítězství

Když je deprese v horším stádiu, člověk už ani nemá motivaci dělat základní lidské činnosti a trpí kvůli tomu silnými výčitkami.

Tím ještě více podkopává vlastní sebedůvěru a sebehodnotu, neváží si sám sebe a své deprese jen zhoršuje.

Proto je potřeba zvolnit a jít na to po malých krůčcích. Začněte těmi nejzákladnějšími věcmi.

Ustelte si postel, oblečte se, učešte si vlasy.

Víte že máte jít na procházku, ale vám se opravdu vůbec nechce? Vyjděte alespoň před dům a tam si chvíli pobuďte, nebo si zadejte ujít třeba jen jeden kilometr.

Nezáleží teď vůbec na tom, co dělají “běžní” lidé, když pro vás je to těžké. Dejte si takové cíle, které zvládnete a postupně zvyšujte laťku s tím, jak se vám bude postupně zase zlepšovat sebevědomí.

3. Zamyslete se, které myšlenky vám depresi způsobují

Ostatní kroky jsou také velice důležité protože vás podpoří v uzdravení. Ale tento třetí krok je ten ze všech nejdůležitější, protože je to právě ten krok, který je jedinou možnou cestou k uzdravení.

Pravdou je, že všechny pocity jsou výsledek nějaké myšlenky. Možná, že ta myšlenka byla tak rychlá, že jste ji ani nepostřehli, ale proběhla tam.

Zkuste se zaměřit na to, na jaké myšlenky v průběhu dne myslíte. Nejspíše zjistíte, že jsou to samé negativní věci, které ve vás vyvolávají strašné pocity.

Tyto myšlenky a pocity bude potřeba v sobě zpracovatoprostit se od nich. Žádné léky na světě vám s tímhle nepomohou. Co potřebujete je začít si sami sebe zase vážit, začít mít sami sebe rádi, zjistit kdo jste, co je smyslem vašeho života, jaké máte v životě cíle a hlavně naučit se být šťastní.

To všechno je proces a pravděpodobně budete potřebovat pomoc. Zkuste začít třeba s knihou Metoda RUŠ Já to mám jinak, která mně osobně změnila život.

4. Obklopte se pozitivním myšlením

Jak vidíte, naše myšlenky jsou to, co utváří náš život. Lidé však z 99% nemají svoje myšlení příliš pod kontrolou a nechávají se ovlivňovat vnějším světem.

Pokud se jím máte nechat ovlivňovat, najděte si alespoň nějakou pozitivní inspiraci.

Začněte číst blogy, které se zabývají pozitivním myšlením, pouštějte si hudbu, která ve vás vyvolává příjemné pocity. Zapalte si doma svíčku, kupte si čerstvé květiny, dívejte se na staré komedie nebo zkrátka udělejte cokoliv pro to, abyste se cítili alespoň o maličko lépe.

5. Základem štěstí jsou dobré vztahy

Člověk je společenský tvor a základem štěstí je mít v životě láskyplné a harmonické vztahy. Nebo alespoň pár přátel, se kterými člověk může trávit čas, zasmát se a podělit se o starosti.

Problém s depresí je, že člověk má tendenci se stáhnout do ústraní a trávit veškerý čas o samotě. To ale dělá všechno jen horší.

Potřebujete se dostat mezi lidi a navázat sociální kontakt. Pokud žádné přátele nemáte, najděte si nějaký koníček, při kterém se můžete s někým novým spřátelit. Nebo se s někým seznamte na internetu, dnes je to ten nejběžnější způsob seznamování.

Některým lidem také pomohlo si pořídit pejska, protože najednou měli zodpovědnost za jiného tvora a museli začít více fungovat v běžném životě. Pejsek je pravidelně vytáhl ven na čerstvý vzduch, a tam je možné seznámit se s jinými pejskaři.

Ale v žádném případě neseďte celé dny sami doma.

6. Dejte se do toho, nikdo jiný to za vás neudělá

Honzovi z příběhu jsem dala své nejlepší rady, jak se deprese zbavit, a stejně tak i vám.

Kolik z nich jich Honza skutečně uskutečnil? On zatím žádné, stále se trápí a stále po většinu dní spí.

Vím, jak je deprese hrozná, a jak beznadějně se člověk cítí. Možná si to dokonce někteří lidé takovým zvláštním způsobem trochu užívají, protože takto se mohou litovat, a lituje je také jejich okolí. A to se jim líbí. Takovým lidem není pomoci, protože ještě nejsou připraveni se sebou něco udělat.

Všechny ty špatné pocity jdou ale vyřešit. A je to jen vaše rozhodnutí, jestli s tím něco uděláte nebo ne. Někdo jiný vám může otevřít dveře, ale projít musíte jedině vy sami.

Teď už máte ty nejdůležitější informace k tomu, jak se deprese zbavit.

Klíč ke zlepšení je teď už ve vašich rukou.