Jak získat motivaci ke změně (ještě dnes)

Rozumově víte, že byste na sobě chtěli pracovat nebo něco ve svém životě změnit. Uvědomujete si všechny ty výhody, které by vám změna přinesla, přesto se ale nedokážete k žádné akci donutit. Dnes se dozvíte, jak motivaci ke změně získat.

To, co nás dokáže zvednout ze židle a donutí nás překonávat sám sebe a vlastní pohodlí, je motivace.

Motivace je hnací silou všeho, co děláme. Když motivace chybí, máme tendenci používat některou z oblíbených výmluv, proč se činnosti vyhnout. Buďme ale upřímní, když po něčem opravdu a opravdu toužíme, vždycky si nakonec najdeme způsob, jak to získat, není to tak? To je síla motivace.

Pokud chcete ve svém životě změny, a přesto pro ně nejste ochotní něco udělat, vysvětlení je jednoduché. Vaše pohodlnost je silnější, než vaše motivace.

V tomto článku si probereme:

  • rozdíl mezi vnější a vnitřní motivací
  • proč někdy ani ta nejlepší motivace nefunguje
  • co je motivace podle vašeho jedinečného nastavení

Motivace vnější a vnitřní

První a nejdůležitější krok je ujistit se, že máte tu správnou motivaci.

V základním rozdělení se všechny motivace dají rozdělit na motivace vnější a motivace vnitřní.

Zrádnost vnější motivace

Vnější motivace vzniká díky podnětům z vnějšku a patří do ní dvě podkategorie – odměnytresty.

Do odměn spadá například povýšení, delší dovolená, bonus v práci, odměna za splněný úkol. Jednoduše nás k dané činnosti motivuje to, že něco získáme. Naopak bez odměny bychom třeba ani nebyli ochotní danou věc dělat.

Trest funguje podobně, ale motivace je negativní, tzn. pokud danou aktivitu nevykonám, může následovat nějaký nepříjemný následek.

Nejspíš si říkáte, že je mnohem lepší nechat se motivovat odměnou, než trestem. Nenechte se ale zmást.

Strach, že nebudete schopní zaplatit hypotéku, vás může držet v práci, která vás nebaví a stejně tak vás v této práci může držet i představa povýšení, lepšího výdělku nebo to, že na vás budou rodina či partner hrdí.

Ani jedna z těchto motivací není proto úplně vhodná, protože v obou případech se kvůli vnější motivaci pouštíme do činností, které bychom jinak nedělali.

Proto bychom vnější motivaci, tzv. cukr ani bič, neměli používat příliš často.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Problém je také to, že existuje tolik vnějších stimulů, kterými se necháváme ovlivňovat a motivovat, že ztrácíme schopnost motivovat sami sebe zevnitř.

Nevíme, jak získat tu správnou motivaci a jít si za svými skutečnými sny. Někteří lidé tak zcela ztratí vlastní iniciativu, a jen čekají, kam je bude život směřovat.

Takový člověk je pak v životě pasivní a pouze reaguje na situace, které nastanou. Nevytváří svůj vlastní osud. Sedí na místě spolujezdce, zatímco sedadlo řidiče je prázdné a čeká, co se bude dít – kam dojede. A doufá, že se po cestě někde nevybourá. 🙂

Jak přesednout na místo řidiče?

Je potřeba se naučit motivovat sám sebe zevnitř. Vnitřní motivace vzniká na základě potřeb a zájmů člověka. Máme-li potřebu, máme také motivaci tuto potřebu naplnit.

Např. Když mám hlad, najím se. Když jsem unavený, jdu spát. Stejně tak, pokud nás něco zajímá, pak máme motivaci se této činnosti věnovat.

Pokud vás zajímá umění, rádi si o umění čtete, rádi kreslíte nebo píšete, rádi zajdete do galerie. Pokud vás zajímá sport, půjdete si zasportovat, podíváte se na sport v televizi nebo si o sportu budete rádi povídat. Nikdo a nic vás nemusí (zvenku) motivovat, abyste se těmto aktivitám věnovali, děláte to dobrovolně a rádi.

A přesně takový druh motivace potřebujete, pokud chcete ve svém životě něco změnit.

Jak získat motivaci ke změně

Abyste získali silnou vnitřní motivaci, potřebujete udělat tři kroky:

  1. přestat věřit, že nemůžete žít jinak
  2. ujasnit si, jak byste chtěli doopravdy žít
  3. posílit svou sebelásku

Možná jste právě teď smíření s tím, že život, jak ho znáte, nemůže být lepší. Je potřeba chodit do práce, vydělávat, platit nájem či hypotéku, a není možné vydělávat o moc víc, než kolik máte, mít víc volna, ani jinak celkově zlepšit kvalitu vašeho života.

Uvěřili jste, že vaše přání a touhy pro vás nejsou dosažitelné, nebo alespoň ne teď. Že život s sebou přináší problémy i starosti, a není vždycky jednoduchý nebo radostný.

Díky těmto představám o životě jste byli ochotní smířit se s tím, že váš život vypadá tak, jak vypadá, a nevěříte, že by to mohlo být jinak.

Pokud se v tom poznáváte, není divu, že nemáte žádnou motivaci něco měnit, nebo se o něco snažit. Kdo by se taky snažil o něco, čemu nevěří, že je možné.

Prvním krokem je proto vnitřně uvěřit, že změna možná je. Udělejte silné rozhodnutí, že se váš život změní. Začněte hledat příběhy lidí, kterým se taková změna podařila. A pokud ani tak nedovedete uvěřit, zajděte si na terapii, kde vám terapeut pomůže vaše vnitřní přesvědčení změnit.

Změň plán hry a vytvoř si vizi svého života

Jakmile získáte vnitřní odhodlání ke změně, je potřeba si ujasnit, jaký život byste vlastně chtěli doopravdy žít. Mnoho představ o tom, jak má váš život vypadat, jste převzali od své rodiny, přátel a společnosti. To, po čem si myslíte, že toužíte, tak ve skutečnosti nemusí být vaše skutečné sny a touhy.

Udělejte si čas sami na sebe čas, uvelebte se v sedě do pohodlné pozice, zavřete oči a přemýšlejte o tom, jak by měl váš život vypadat, kdyby neexistovaly žádné překážky ani limity.

Odpovězte si na důležité otázky

Představte si, co bys se svým životem udělali, kdybyste nemuseli vydělávat peníze. Kdybyste nemuseli naplňovat očekávání druhých lidí, kdyby vás neomezovalo vaše vzdělání nebo pracovní zkušenosti.

Co by vám dělalo skutečnou radost? Kvůli jaké práci byste byli ochotní každé ráno vstávat a těšit se na ni? Chtěli byste chodit do kanceláře, pracovat v týmech nebo spíše o samotě, pracovat venku, farmařit, jezdit s nějakým strojem, podnikat, pracovat s lidmi, čísly, cestovat a fotit, psát do novin nebo malovat?

Představte si místo, kde bydlíte, je to město, předměstí nebo vesnice? Žijete v domě nebo v bytě? Je to vaše nemovitost, nebo si ji pronajímáte, protože si chcete udržet nezávislost? Bydlíte sami nebo s někým? Máte partnera nebo jste svobodní? Pokud máte partnera, jaký je? Jak trávíte čas? Jak se k sobě chováte? Kolik máte přátel, jak často se potkáváte? Kolik času trávíte s rodinou?

Kterým věcem se v životě chcete věnovat, i kdybyste to měli dělat úplně zadarmo?

Dovolte si být k sobě absolutně a radikálně upřímní. Možná zjistíte, že spoustu věcí, které máte ve svém životě, ve skutečnosti nechcete. Že jste až doposud byli přesvědčení, že jsou to vaše sny a váš způsob života, ale nebyli.

Jak poznáte, že je to skutečně vaše vize a vaše sny? Měli byste při nich cítit upřímnou radost a touhu takto žít.

A tato vize je ode dneška vaší vnitřní motivací.

Co dělat, když nová vize nefunguje

Možná zjistíte, že vás váš současný život celkem uspokojuje a po velkých změnách netoužíte. Možná jen potřebujete zapracovat na jedné či dvou oblastech, které vás aktuálně trápí. V tom případě si vytvořte vizi pouze pro tuto oblast svého života, bez velkých zásahů do ostatních oblastí.

Pokud vás žádná vize nedokáže naplnit motivací, tak jste si nevytvořili vizi, která odpovídá vašim skutečným vnitřním touhám. Nebo je možné, že nemáte problém s motivací, ale s bloky ve svém těle/emocích/mysli, které vám brání prožívat v životě radost nebo se spojit se svými touhami. V takovém případě doporučuji osobní konzultaci.

Zlepšete svou sebelásku

A teď mi řekněte- pokud je tohle život, který chcete, jak moc jste ochotní na sobě pracovat, abyste mohli takový život prožít? Kolik času jste ochotní investovat do čtení, podcastů, videí, kurzů, terapií a práci na sobě? Kolik byste zaplatili peněz, abyste se naučili všechno to, co potřebujete k vytvoření takového života?

Obvykle nás naše vnitřní vize dokáže silně motivovat k akci. Může se ale stát, že i když máme chuť jít do akce, stále nám něco v nás brání se změnami začít nebo do sebe investovat (čas, peníze, úsilí).

To značí, že máme problém se svou sebeláskou. Nevážíme si sami sebe dostatečně natolik, abychom byli pro změnu něco ochotní udělat a vynaložit na ni naše zdroje.

Proto se může stát, že někdy ani ta nejlepší motivace nefunguje. A v takovém případě potřebujeme zapracovat na tématu sebelásky, sebeúcty a sebehodnoty.

Motivace 2.0

Co se týká té správné motivace, je tu ještě jeden zajímavý nástroj, který jsme nedávno objevila. Vychází z Human designu, který zachycuje a pomáhá interpretovat naše jedinečné vnitřní nastavení.

Dokáže také říct, co je pro každého ta správná vnitřní motivace. Třeba ta správná motivace pro mě je, že si chci o daném tématu zjistit více, jít skutečně do hloubky a ujistit se, že vím o tématu vše. To ale může být pro jiné lidi špatný stimul. Jiní nemají zjišťovat vše, ale naopak pouze to, co je v danou chvíli potřebné a nic navíc.

Často se stává, že se necháváme motivovat přesně tím, co není pro nás. Jsme tzv. v transferenci. Ostatní lidé to z nás dokážou podvědomě vycítit a vnímají, že na našem projevu, chování nebo motivech něco nesedí. A my cítíme motivaci věnovat se činnostem, které s námi nejsou v souladu.

Pokud vás toto téma zaujalo a chtěli byste o svém human designu zjistit více, můžete se ke mně přihlásit na osobní analýzu.

A co dál?

Doufám, že vás článek inspirovat a teď už víte, jak získat motivaci.

A pokud vás čtení bavilo, mám pro vás dva další články, které na téma motivace navazují:

Těším se na vás zase příště,