Jak se zbavit negativních myšlenek rychle a navždy

Jsem hloupý, neschopný a nikdy nic nedokážu, jsem tlustá, stará a nikdy si nenajdu pořádného chlapa. To je jen malý výčet negativních myšlenek, které nás každý den trápí. Jak se člověk může zbavit negativních myšlenek rychle a navždy?

Žádná naše myšlenka není náhodná. Každý člověk na světě přemýšlí podle určitých vzorců. Svoje myšlenkové vzorce a programy jsme si vypěstovali během prvních 16 let našeho života a od té doby se s námi táhnou.

Některé programy slouží k našemu prospěchu, ovšem některé nám značným způsobem škodí. Programy ovlivní to, jakou práci si člověk vybere, jak moc v ní bude úspěšný a spokojený. Mají vliv na partnerský život, finanční situaci, zdraví, a vlastně na všechno, co je součástí lidského života.


Jen mizivé procento lidí si svoje programy uvědomuje a umí s nimi pracovat. Zbytek světa je zcela podvědomě řízen veškerými svými programy, které si během dětství a dospívání „nainstalovali“ do hlavy.

Negativní programy jsou důvodem naší nespokojenosti, špatných rozhodnutí, hádek, a obecně všech špatných pocitů, které během každodenního života zažíváme.

Dnes se konečně dozvíš, jak se svých negativních myšlenek a programů zbavit.

Typy myšlenek

V článku Negativní programy: viry ve tvé mysli, ses měl možnost dočíst, že žádná myšlenka sama o sobě ještě není programem. Záleží na tom, jaké emoce máš k této myšlence asociované, zda se ti k ní vážou příjemné, nepříjemné či žádné pocity.

Myšlenky, které v nás nevyvolávají žádné emoce, jsou neutrální myšlenky, a v našem životě nijak nepůsobí. Myšlenky, které v nás vyvolávají příjemné pocity, jsou myšlenky pozitivní, a takových se samozřejmě zbavovat nechceme. 🙂

Pouze myšlenky, které v nás vyvolávají nepříjemné pocity, tedy myšlenky negativní, vnáší do našeho života chaos a utrpení. Po zbytek článku se proto budeme zabývat právě těmito myšlenkami.

Jak se zbavit negativních myšlenek

Se svými myšlenkami mohu pracovat ve dvou rovinách:

  1. to, jakou myšlenkou danou situaci interpretuji,
  2. a to, že s danou myšlenkou mám spojenou nepříjemnou emoci.

1. Jiná interpretace situace

Mohu změnit způsob, jak o dané situaci přemýšlím. Někdy se to děje zcela samovolně, když „najednou“ dojdu k nějakému poznání a změní se můj názor.

Příklad: v tramvaji řve dítě a tatínek si ho nevšímá. Říkám si, že je špatný rodič a má nevychované dítě. Pak tatínek řekne, že právě jedou z pohřbu matky dítěte. V tu chvíli se mé myšlení změní a začnu cítit lítost, smutek a soucit. Došlo k „náhlé“ změně myšlení.

Svoje myšlení mohu také měnit silou vlastní vůle. K tomu existuje celá řada nástrojů a my si teď představíme dva, které patří k těm nejznámějším.

1a. Pozitivní myšlení

První možností, jak se zbavit svých negativních myšlenek je se vědomě snažit na všechno dívat z takového úhlu pohledu, který ve mně vyvolává příjemné, a nikoliv nepříjemné pocity.

Podstatou je identifikovat svoje stávající myšlenky v dané situaci a následně se je snažit změnit.

Jak to použít v životě:

Jdu na úřad, a tam za přepážkou sedí „protivná bába„. 🙂 Od pohledu nepříjemná, sotva pozdraví, a ještě mi vynadá, že si na občance nejsem vůbec podobný/podobná.

To by většinu z nás pěkně otrávilo. Začneme se cítit nevrle, a třeba i sami začneme být nepříjemní, protože náš „bába“ nakazila. 🙂

Jak v tuto chvíli změnit své myšlení, aby vás chování paní neovlivnilo? Můžete najít nějaké vysvětlení, proč se tak paní chová. Vysvětlení, které s vámi nemá vůbec nic společného.

Možná se jí v životě stalo něco špatného, hádá se s manželem, podvedl ji a chce se s ní rozvést. Možná má finanční nebo zdravotní problémy. A nebo za tou přepážkou sedí dobrých dvacet let a už jí to fakt nebaví. 🙂

Je samozřejmě pravda, že v IDEÁLNÍM světě bychom si nikdy svoje špatné nálady ani problémy na ostatních nevylévali. Tohle ale není ideální svět. Tohle je lidský svět. Ta paní není schopná ukočírovat ani sama sebe a svůj život, tak jak má zvládnout být milá, když jí něco štve.

Kdyby byla v životě šťastná a spokojená, určitě by neměla být důvod být na vás nepříjemná. Proto je na vás, abyste se psychiky i mentálně obrnili, změnili své myšlení a namísto, abyste se nechali její špatnou náladou strhnout, pokračovali dál s dobrou náladou.

A takhle to jde s ledasčím. Často je možné vnímat situaci z více úhlů pohledů. Naučte se vnímat sklenici jako poloplnou, namísto poloprázdou. Situace je totiž na první pohled stejná, ale odlišné vnímání situace ve mně vyvolává jiné pocity. A o tom to pozitivní myšlení vlastně je.

Dalším nástrojem pro měnění vlastních myšlenek a názorů jsou velice známé afirmace.

1b. Afirmace

Afirmace zní jako nějaké obzvláště složité slovo, ale vlastně je to něco jako „pozitivní věta„.

V některých případech se může podařit negativní myšlenku „přebít“ pozitivní myšlenkou. Principem metody je změnit to, čemu v danou chvíli věřím.

Pokud věřím, že jsem chudý, budu si opakovat, že „jsem bohatý“. Zpravidla ze začátku náš mozek nesouhlasí a oponuje mi- „Kdepak, já jsem chudý. To, co říkáš, je lež a nesmysl, já bohatý nejsem.

Je potřeba vytrvat a myšlenku si každý den opakovat. Po nějakém čase by se měl mozek přestat bránit a tuto myšlenkou přijmout.

Nejlepší je tuto novou myšlenku potvrdit nejen tím, že opakuji danou afirmaci, ale také změnou celkového chování a myšlení.

Neodporuj sám sobě

Pokud zůstaneme u příkladu, že si opakuji afirmaci „jsem bohatý,“ je potřeba se tak také začít chovat a myslet. Pokud si budeš každé ráno dvě minuty opakovat „jsem bohatý“ a následujících 23 hodin a 58 minut po zbytek dne budeš myslet jako chudý člověk, ničeho tím nedocílíš.

Představ si, že máš tolik peněz, kolik jsi vždycky chtěl, a přemýšlej, jak by ses choval. Co by bylo ve tvém životě jinak? Kdybys měl drahé auto, staral by ses o něho líp? Umýval bys ho třeba dokonce ručně? Nebo by ses líp choval ke svým drahým botám, každou neděli si je čistil? Cítil by ses špatně pokaždé, když musíš platit nebo bys měl radost z toho, že si to můžeš dovolit?

Pokud uvidíš, že jdeš kolem vitríny a říkáš si „na tohle nemám,“ odporuješ tím sám sobě. Sleduj svoje myšlenky, a otáčej všechno, co neodpovídá myšlenkám bohatého člověka. Na tohle nemám – na tohle mám! Musím šetřit – nemusím šetřit! Mám málo peněz – mám víc, než dost peněz! Atp.

Zároveň je jasné, že v tuto chvíli nezačneš utrácet všechny peníze, co máš. 🙂 Jde především o to, jak se cítíš a jak sám k sobě mluvíš. I pokud nakupuješ ve slevách, neříkej si „nakupuji ve slevách, protože jsem chudý a nemůžu si to dovolit,“ kdepak. Raduj se z toho, že děláš výhodný obchod, protože ti to tak dobře jde s penězi!

Spousta lidí dosáhla pomocí pozitivního myšlení a opakování afirmací úžasných výsledků. Někdy jsou naše negativní programy ale přece jen silnější a stále v náš špatné pocity vyvolávají. V takovém případě pak nezbývá nic jiného, než se svého negativního programu zbavit.

2. Smazání programu

Z minulého článku už víme, že žádná myšlenka není sama o sobě negativní. Důležité je to, jaké pocity v nás vyvolává. Cílem tedy je, aby v nás daná myšlenka přestala vyvolávat špatný pocit.

Pokud z negativní myšlenky odebereme negativní náboj, stane se z ní myšlenka neutrální. Ta na nás již nebude mít žádný vliv– nebude nám při dané myšlence přinášet nepříjemné pocit a tím ovlivňovat vnímání celé situace.

Jak se zbavit svých negativních myšlenek a udělat z nich myšlenky neutrální?

Smíření a přijetí

Podstatou techniky je myšlenku přijmout. Jakmile se s ní přestaneš vnitřně prát, negativní emoce se z ní tímto uvolní.

Pokud ti například vadí, že nejsi chytrý, jsi tlustý, někdo druhý je lepší, nebo nemáš to, co chceš, v principu jde o to, aby ses s touto myšlenkou smířil, že to tak je. Jakmile se s tím smíříš, energie se této myšlenky uvolní, a najednou ti to přestane vadit. A tím to nejspíš také přestane být pravda. 🙂

Vím, jak zvláštně to zní, a kdybych neměla s touto technikou velké osobní zkušenosti, těžko bych tomu sama věřila. Ale pokud člověk zná ty správné metody, jak myšlenku přijmout, dokáže přijmout opravdu cokoliv.

Dokonce i takové myšlenky, které lidé obecně považují za opravdu hrozné a bolestivé– myšlenky jako „jsem k ničemu“, „nikdo mě nemá rád“, „jsem tlustý a hnusný, nikdy se nikomu nebudu líbit“, „nikdy nic nedokážu“, „otec je agresivní debil a chlastá“, „lidi jsou sobecký hovada“, cokoliv tě napadne.

Techniky přijetí negativního programu

Existuje několik metod, které pracují s principem přijetí dané myšlenky, která je pro mě negativním programem. Patří mezi ně například:

  • metoda RUŠ
  • EFT
  • „vypsání se z negací“

Osobně mám největší zkušenosti s metodou RUŠ. Více o této metodě si můžeš přečíst v knize: Metoda RUŠ – já to mám jinak. Přečetla jsem za posledních deset let hodně knih o osobním rozvoji, ale tato kniha mi změnila život od základů během velmi krátké doby.

Metodu „vypsání se z negací“ popisuje například mnich Dandapani. Techniku nazývá Vasana Daha Tantra a funguje následovně: vezmeš si kousek papíru, napíšeš na ni svoji negativní zkušenost, a následně papír zmačkáš a spálíš. Smyslem je přesunou svoji emoci z mysli na papír a následně se této emoce během pálení zcela zbavit.

Ve videu pokládá Dandapani zajímavou otázku- proč je potřeba se s nepříjemnými zkušenostmi vypořádat, když se říká, že čas všechny rány zahojí?

Dandapani zdůrazňuje, že čas rány nehojí. Se špatnými zkušenostmi je potřeba se skutečně aktivně vypořádat. Už nemůžeme změnit zkušenost, kterou jsme si prošli, ale můžeme změnit emoci, kterou máme k této zkušenosti (a myšlenkám, které jsme v dané chvíli měli), asociativně připojenou.

Výše zmíněné nástroje jsou úžasné a můžete se s jejich pomocí zbavit nejednoho negativního programu. Pro úplnost uvádím ještě další velice známý způsob, jak pracovat se svou myslí, a tou je meditace.

3. Kombinace obou metod

Podstatou meditace je dostat se na nízké hladiny mozkových vln a vstoupit do svého podvědomí. Tam pak dochází k přerušení a přetváření podvědomých asociací, myšlenkových vzorců a vzorců chování, které jsme si za život vytvořili.

Pokud bys chtěl tuto metodu vyzkoušet, čtyřtýdenní program k vybudování nové neurální sítě je detailně popsán v knize Zbavte se zvyku být sami sebou, o které jsem již mluvila v článku: Jak funguje mysl: vědecké vysvětlení.

V prvním týdnu probíhá pouze nácvik meditace, protože většina z nás se musí nejprve naučit správně meditovat a dostat se do stavu nižším mozkových vln, kde poté probíhá práce s neurální sítí.

Dalšími kroky v procesu je rozpoznání problémových návyků a vzorců chování, jejich přijetí a odevzdání se. V dalších týdnech následují kroky přesměrování, tvoření a nácviku.

Moje zkušenosti a názor

Osobně jsou zkusila všechny výše zmíněné metody.

Afirmace a pozitivní myšlení jsou báječné v tom, že jsou jednoduché na použití. Ale pokud jsou negativní programy hodně silné, vyžaduje hodně sebekontroly a sebereflexe, aby je člověk ovládl a uchoval si pozitivní nastavení. Řekla bych, že v řadě případů je to až nemožné a je potřeba své myšlení měnit i dalšími technikami.

Osobně mi nejvíce pomohla metoda RUŠ. Sice chvilku trvá, než se člověk tuto metodu na sobě naučí efektivně používat, ale je to investice– metodu už pak může používat celý život a na všechny oblasti svého života. A jde s ní vyřešit opravdu cokoliv, jakýkoliv problém.

Metoda EFT funguje na podobném principu jako Metoda RUŠ, ale problémy nejsou zpracovávány v jejich příčině, nýbrž v současnosti. Myslím, že se může stát, že se tak problém nedočistí a bude se v životě v budoucnu znova opakovat. Metoda má ale určitě i řadu spokojených klientů, takže to nemusí být vždycky ten případ. Nemohu mluvit za všechny. 🙂

Co se týče písemné formy vypsání se z negací, souhlasím s tím, že to přináší určitou úlevu. Ale jednak mi připadá mnohem rychlejší to přijímat verbálně, než to psát na papír. A za druhé si myslím, že v písemné podobě to člověk často opět zcela nedočistí.

S metodou meditace mám osobně nejmenší zkušenosti. Odradila mě především dlouhá příprava. Trvá několik týdnů, než člověk svou mysl vůbec vytrénuje, aby se dokázal dostat do nižších mozkových vln a tam se sebou pracovat. Někteří lidé však slaví s meditací úspěch.

Jak tedy vidíte, každému vyhovuje něco jiného. Proto, pokud tě jakákoliv výše zmíněná metoda láká, klidně ji vyzkoušej, a budu moc ráda, když mi pak dáš vědět, jaké byly tvoje zkušenosti.

Shrnutí: Jak jít v životě dál?

Vypořádej se jednou pro vždy se svými programy jednou z následujících metod:

  • pozitivní myšlení
  • afirmace
  • přijetí
  • meditace