Jak dodržet novoroční předsevzetí když jsi Obliger

Hodně z nás si s příchodem nového roku snaží nastavit nové zvyky a ptá se, jak má dodržet svá novoroční předsevzetí? Lidé se ale dělí do 4 skupin a každá skupina na to potřebuje jít jinak, aby uspěla.

O jaké 4 skupiny se jedná a čím jsou charakteristické jsme si pověděli už v minulém článku. Dnes si povíme, jaké jsou ty nejvhodnější taktiky pro lidi ze skupiny Obliger. To jsou ti z nás, kteří raději nedodrží slib, který dali sami sobě, než aby porušili slib, který dali ostatním.


(V následujícím článku se budeme držet anglického označení 4 skupin- Obliger, Upholder, Questioner a Rebel. Ne snad proto, že bych si chtěla hrát na světovou, ale spíš proto, že žádný hezký jednoslovný překlad mě nenapadá. Vysvětlení, co každé z těchto slov znamená najdeš v prvním článku této minisérie.)

Skupina Obliger je největší ze všech skupin. Jsou to spolehliví lidé, kteří jsou vždy ochotní pomoci. To, že se na ně ostatní mohou vždy spolehnout, jim na jednu stranu dělá dobře, na druhou je jim však tato skvělá vlastnost mnohdy také na obtíž.

Pokud si nejsi jistý, zda patříš do této skupiny, udělej si originální test autorky, která o všech skupinách píše ve své knize The Four Tendencies.

Jaký je Obliger?

Pro lidi ze skupiny Obliger je typické to, že snadno naplňují vnější očekávání, když na ně spoléhá někdo jiný, ale mají problém naplnit svoje vnitřní očekávání, jakou jsou právě novoroční předsevzetí.

Mají velký problém dodržet to, pro co se oni sami rozhodnou, že by chtěli udělat. Nemají však problém řídit se instrukcemi, ba naopak je mají rádi. Mnohem více jim vyhovuje mít předem určený návod, jak danou věc provést a mít pro to stanovený termín/deadline. Dobře se jim taky pracuje ve skupině, nebo pod vedením jiného člověka.  

Nemají ani problém dodržovat pravidla, i když je nedodržují tak striktně jako lidé ze skupiny Upholder. Například Upholder by nikdy nezastavil na místě, kde je zákaz stání. Obliger by byl ochotný na tomto místě na malou chvíli zastavit, pokud by skutečně potřeboval.

Co drží Obliger zpátky?

Tito lidé se vždy snaží potěšit ostatnívyjít jim vstříc.

Ráno se probudí a pomyslí se „Co se dnes MUSÍ udělat?“

Řídí se tedy rozvrhem. Nedělají však všechno to, co mají na rozvrhu. Dělají jen takové věci na rozvrhu, které mají spojitost s dalšími lidmi. Pokud si dají do kalendáře „jít na procházku“, velice pravděpodobně nikam nepůjdou.

Když se Obliger snaží dělat věci, na kterých jemu samotnému záleží, obvykle stále dokola selhává. Když se takto opakovaně snaží do svého života zavést nový zvyk a nedaří se jim to, ztrácí v sebe důvěru a odvahu zkoušet to dál.

Čím to, že ostatní se na ně můžou tak dobře spolehnout, ale sami nedokážou naplnit svoje vlastní cíle?

Tito lidé zkrátka raději obětují vlastní ambice, jen aby potěšili druhé. A to je právě zdrojem jejich neštěstí.

Celých 65% lidí z této skupiny jsou frustrovaní, protože nedokážou upřednostnit svoje vlastní cíle a potřeby.

Někdy se dokonce může stát, že když je Obliger zahnaný až za svoje hranice, raději z manželství nebo práce odejde, jen aby ulehčil své zodpovědnosti.

Můžou se také dostat do rebelovské fáze a pak začnou schválně chodit pozdě nebo se jinak proti svým zodpovědnostem bouřit.

Jak dodržet svá novoroční předsevzetí

Pokud ti tento popis připadá povědomý, dnes se konečně dozvíš, jak pracovat sám se sebou. Jak se donutit dělat věci, které jsi chtěl dělat celé roky, ale stále ti to nešlo. Jak konečně dokončit projekty, které jsi tolikrát začal a nikdy nedokončil.

Dobrou zprávou je, že nemusíš měnit své nastavení. Není potřeba, abys sám sebe popoháněl zevnitř, pokud to nedokážeš. Stačí, aby sis vybudoval vnější očekávání, které tě bude pohánět kupředu.

Existuje řada způsobů, jak si můžeš vytvořit vnější zodpovědnost, a to je právě přesně to, co potřebuješ.

Taktiky pro Obliger

Gretchen Rubin ve své knize Better Than Before nabízí 21 taktik, díky kterým si můžeme pěstovat nové zvyky a naučit se, jak dodržet svá novoroční předsevzetí.

Každý člověk je jiný a na každého zabírají jiné taktiky. Ovšem tři z nich jsou přímo určené skupině Obliger.

Strategie zodpovědnosti

Lidé skupiny Obliger potřebují dohled, deadliny a znát následky svého jednání. To je dokáže motivovat k tomu, aby dosáhly určitých cílů.

Je jim jedno, zda mají zodpovědnost vůči koučovi, skupině, trenérovi, nutričnímu poradci, kamarádovi nebo jejich vlastním dětem. Ale zkrátka potřebují zodpovědnost vůči druhé osobě cítit. Navíc obvykle cítí silnou povinnost být dobrými vzory pro lidi ve svém okolí.

Často dokážou udělat stejnou věc pro někoho jiného, ale nedokážou ji udělat pro sebe.

Tip jak přestat kouřit: nedělejte to pro sebe, ale pro svoje děti.

Strategie monitorování

Tato strategie je obzvlášť vhodná pro oblasti jako jídlo, pití, cvičení, používání TV a internetu, utrácení apod.

Pokud něčeho chci dělat méně, či více, je vhodné ze začátku tuto činnost jen sledovat. Možná, když zjistíte, kolik hodin denně strávíte sledováním televize, uvědomíte si, že ji chcete sledovat mnohem méně.

Já jsem tuto taktiku využila k tomu, aby se motivovala více chodit. Koupila jsem si chytré hodinky a začala sledovat, kolik udělám denně kroků.

Odborníci doporučují udělat alespoň 10 000 kroků denně, aby člověk byl dlouhodobě zdravý. Jako absolutní minimum stanovili 6 000 kroků denně, jako prevenci proti kardiovaskulárním problémům, na které umírá až 50% lidí.

Když jsem zjistila, že v průměru udělám ročně asi 4 500 – 5000 kroků, a hodně dní v roce udělám i třeba jen 3 000 kroků, docela jsem se zhrozila. I přesto, že mám problémy dodržovat svoje vnitřní očekávání a stanovovat si dlouhodobě nějaké cíle, rozhodla jsem se, že tohle musím určitě změnit.

Začala jsem každý den vymýšlet, kam bych mohla místo autem dojít pěšky. Začala jsem chodit pěšky na kafe i do kanceláře, k doktorům a někdy i na menší nákupy. Když náhodou nebylo, kam dojít, udělala jsem si alespoň malou procházku.

Svůj průměrný počet kroků jsem díky této taktice zvedla na 8 000.

Ať už si vyberete jakoukoliv aktivitu, je potřeba abyste ji monitorovali opravdu přesně. Pokud budete jen odhadovat, s velkou pravděpodobností se dost spletete.

Pokud chcete změnit svůj jídelníček, monitorujte po nějakou dobu, co přesně jíte, a zapisujte si to do aplikace, která vám spočítá počet kalorií. Zapisujte si vaši sportovní aktivitu, abyste zjistili, kolik kalorií opravdu spálíte.

V dnešní době seženete applikaci skoro na všechno– monitorování jídelníčku, počtu kroků, spánku, délky používání sociálních sítí atd. Stačí si to na internetu najít.

Strategie jiných lidí

Všimli jste si někdy, že váš kamarád či kamarádka začali s novým zvykem, a vy jste se nechali tak nějak inspirovat? Anebo jste vy sami začali více cvičit, či jíst zdravěji, a najednou po týdnu či měsíci i váš partner, kamarádka či kolegyně začali dělat to stejné?

Lidé se ve svých zvycích ovlivňují. Jednoho dne přijde váš partner s tím, že začne chodit dříve do postele a vstávat častěji ráno, a vy mu na to povíte: „Tak já taky!“

Je dokonce vědecky dokázané, že po čase se zdravotní návyky a stavy obou partnerů mají tendenci podobat.

Mějte proto na mysli, že pokud se vám podaří zavést nějaký nový zvyk, můžete tím pozitivně ovlivnit svého partnera či děti. No není to zodpovědnost?

Pozor na odměny

Tyto tři strategie jsou pro Obliger obvykle nejlepší. Mohou však také využít strategii odměn. Tu je ale potřeba správně provést.

Lidé si často za dodržení nového návyku slíbí různé odměny. Když vydržím jíst celý týden zdravě, dám si dort. Když zhubnu 10 kilo, koupím si šaty. Nebo, když uběhnu 5 km, zajdu si na pivo. Atp. Tato strategie může být ale ošemetná.

Pokud si slibujeme takové odměny, neučíme dělat daný návyk pro návyk samotný, ale pro odměnu. Nový návyk navíc nebere jako něco pozitivního, ale spíše jako utrpení, které musíme přežít, abychom dané odměny dosáhli.

Lepší přístup k odměnám je takový, že danou aktivitu děláme bez očekávání nějaké odměny.

Pokud po nějaké době naznáte, že se vám prostě chce dát si „jen tak pro nic za nic“ dort, tak si ho dáte. Neplánovaně. Bez zásluh.

Takováto forma odměny posílí naše sebeovládání, protože cítíme nový impulz. A máme pocit, že nám na nás samotných záleží.

Konkrétní příklady jak dodržet své návyky

V následujících řádcích vám dám inspiraci, jak tyto taktiky využít na situacích ze života. Pokud se Vám některá z těchto taktik podaří úspěšně či neúspěšně aplikovat, budu moc ráda, když mi o tom napíšete do komentářů.

Jak se naučit běhat

Jsou lidé, kteří se zkrátka donutí vstávat každé ráno v pět hodin, jen aby si šli zaběhat (to jsou lidé ze skupiny Upholder). Dokážou tento zvyk udržet po celý rok nebo i mnohem déle.

To ale není případ lidí ze skupiny Obliger. Tito lidé potřebují nějaký závazek.

Ideální je se přihlásit na nějaký závod a zaplatit startovné, protože pak už zkrátka budou muset trénovat. Případně je skvělé se domluvit s kamarádkou nebo kamarádem, že budete běhat společně. Pro lidi ze skupiny Obliger by bylo tak nepříjemné kdyby byla kamarádka naštvaná, že se jim běhat nechce, že se raději přemůžou a tu chvíli běhaní zvládnou.

Pokud můžeš, najdi si kouče

Jednou z dobrých taktik pro skupinu Obliger je najít si kouče, nebo jiného člověka, který je schopný vést.

Dejme tomu, že patříte do skupiny Obliger a rozhodnete se napsat knihu. Ze začátku to možná nebude tak těžké. Vypracujete si plán a stanovíte deadline, do kdy chcete mít knihu napsanou.

Píšete přesně podle plánu a stránky přibývají. Když je kniha skoro hotová, dojde vám, že ale nevíte nic o tom, jak se kniha vydává. Najednou se zaseknete.

Strávíte nějakou dobu hledáním po internetu a nevíte co dál. V tuto chvíli máte tendenci celý projekt nechat nedokončený. Může tomu však být ale úplně jinak.

Najděte člověka, který vám s vydáním knihy pomůže. Pokud vám za to vaše kniha stojí, možná si za konzultace dokonce zaplatíte.

A další tipy

Pokud chcete číst více knih, nebute je číst jen proto, že chcete. Zapište se proto do knižního klubu.

Chcete svého kamaráda vidět častěji, ale víte, že po večeři už se nedokážete donutit odejít z domu? Nabídněte kamarádovi, že ho cestou vyzvednete a svezete, a tak budete vědět, že s vámi váš kamarád počítá.

Nesnášíte volat k doktorovi, kadeřnici, zubařovi, abyste si domluvili schůzku, a tak to neustále odkládáte. Domluvte si při vaší příští návštěvě hned i další termín a zapište si ho do kalendáře. Určitě pak nebudete chtít doktorovi volat, abyste termín zrušili.

Chcete chodit na hokejové nebo jiné zápasy či do divadla, ale nedokážete se přinutit? Kupte lístky a slibte svému kamarádovi, že půjdete s ním

Chcete vyklidit skříně a zbavit se nepotřebných věcí? Zavolejte charitěslibte, že se příští týden zastavíte s několika krabicemi.

Chcete se naučit fotit, ale nedokážete se přinutit vzít fotoaparát a vyjít ven pořídit několik fotek? Zapište se do fotografického kurzu.

Chcete se naučit hrát na klavír? Zaplaťte si učitele, kupte online kurz, nebo se domluvte s dalším člověkem (kamarád, partner, děti), že budete chodit na lekce společně.

Další taktikou, která vám může pomoci vybudovat zvyky, po kterých toužíte, je stát se něčím vzorem. Rádi byste jedli zdravěji a jedli více zeleniny? Dělejte to před svými dětmi, ať vás vidí.

Jak vidíte, těch způsobů, jak dodržet svá novoroční předsevzetí je opravdu celá řada. Pokud jste Obliger, je pro vás klíčové vytvořit si vnější očekávání, zodpovědnost či závazek.

To však vůbec neplatí pro další velkou skupinu, lidé ze skupiny Questioner. Tito lidé jsou pravým opakem! Ale více o pro ně vhodných taktikách už příště.

Shrnutí: jak dodržet svá novoroční předsevzetí když jsem Obliger?

  • Zaplatit dopředu
  • Přidat se do placené/neplacené skupiny
  • Říct jinému člověku o svém cíli a poprosit ho, aby v určité dny či data kontroloval váš úspěch
  • Spojit vaše síle s činností druhých lidí (pokud si tento týden třikrát zacvičíte, celá rodina si udělá výlet nebo filmový večer)
  • Zveřejnit cíl na sociální sítě nebo je říct skupině přátel
  • Sehnat si kouče nebo vedoucího
  • Staňte se vzorem pro jiné