Jak mít lepší život: 6 výmluv, kterýma se brzdíš

Toužíte po lepším životě, ale přitom vás něco drží zpátky a vy zůstáváte stále ve stejných kolejích? V tomto článku si probereme šest nejčastějších výmluv, které sami sobě dáváme a které nám brání mít lepší život.

Na jednu stranu chceme být šťastní a víme, že potřebujeme ve svém životě udělat nějaké změny. Na druhou se nám do těchto změn nechce, protože by vyžadovaly práci, úsilí a překročení vlastní zóny komfortu.

Je mnohem pohodlnější, držet se svého starého fungování, i všech těch přesvědčení, která jsme si během života nastřádali. Proto tolik lidí svou snahu o lepší život vzdá a pokračují tak, jak jsou zvyklí.

A co víc, abychom z toho neměli tak špatný pocit, racionalizujeme si svá rozhodnutí některým z následujících argumentů.

Jakmile ale pochopíme, že všechny ty argumenty jsou jen pasti naší mysli, kvůli kterým setrváváme v životě, ve kterém nejsme šťastní, máme šanci se konečně rozhoupat ke změně.


Tohle jsou nejčastější výmluvy, kvůli kterým zůstává náš život stejný a nezlepšuje se.

1. Nemám na to čas

Každý máme 24 hodin v jednom dni, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce. Nejsou lidé, kteří mají více času a méně času.

Jde pouze o to, jak čas, který máme k dispozici, využijeme.

Je to celé o prioritách. Úspěšní lidé mají cíle, kterých chtějí dosáhnout. Jejich touha po tomto cíli je natolik motivuje, že jsou ochotní vzdát se i dočasného pohodlí a na svém snu pracovat.

Pokud nejste ochotní udělat si čas na sebe, na svůj osobní rozvoj a zlepšování svého života, pak skutečný problém není v tom, že byste na to neměli čas, ale že to pro vás není priorita.

Z mých zkušeností terapeutky je obvykle zádrhel v tom, že lidé, kteří si dostatečně neváží sami sebe a svého života, nejsou ochotní vynaložit potřebné úsilí, aby se jejich život zlepšil. Oni sami pro sebe nejsou prioritou.

Pustit si film nebo jít s přáteli na skleničku je samozřejmě zábavnější, než na sobě pracovat. Úspěšní lidé ale chápou, že pokud budou trávit veškerý čas zábavou, nikam se v životě neposunou. A mají v sobě dostatečně silnou motivaci, touhu a sebelásku měnit svůj život k lepšímu.

Jestli chcete mít lepší život, ale věříte, že na to nemáte čas, je potřeba si udělat sám ze sebe prioritu. A začít si uvědomovat, proč (a jestli) je pro vás lepší život skutečně důležitý a co všechno jste pro něj ochotní udělat.

2. Nepotřebuji to

Vždyť já jsem se svým životem/sám se sebou vlastně docela spokojený,“ chlácholíme sami sebe.

Odpovězte si upřímně- opravdu je váš život alespoň z 90% to, co jste si přáli? Nebýváte frustrovaníve stresu? Máte práci, partnera, bydlení i přátele, kteří s vámi souzní? Necítíte se ukřivdění, nedocenění, nezávidíte ani nemáte pocity viny?

Možná si říkáte, že tyhle pocity jsou součástí života, a že život nikdy není tak skvělý, jak bychom si přáli… Ano i ne. Nemá cenu sluníčkařit, nikdy nebude vše dokonalé, ale všechny ty nepříjemné pocity se dají zredukovat na minimum a můžete se po většinu svého života cítit opravdu dobře.

Zatím je jen málo lidí, kteří si dokážou přítomný okamžik užívat naplno, zůstávat po většinu dní ve vnitřní pohodě a žít svůj život svobodně a vědomě.

Takže ano, potřebujeme na sobě pracovat skoro všichni, jde jen o to si to přiznat. 🙂

3. Nevěřím, že je možné být skutečně šťastný

Na jednu stranu v sobě máme touhu mít lepší život, na druhou stranu ale nemusíme vnitřně věřit, že je možné být skutečně šťastný.

V tomto vás mohlo silně ovlivnit prostředí, ve kterém jste vyrůstali.

Existuje mnoho lidí, kteří žijí šťastný život. Mezi nejšťastnější země patří podle průzkumů Finsko, Dánsko a Island. Ani Česká republika si nevede špatně, ve světovém žebříčku se umístila na 18. místě.

Pokud jste však během dospívání kolem sebe neměli žádné spokojené lidi, nejspíš jste uvěřili, že lidi ve svých životech šťastní nejsou.

Prozradím vám jednu důležitou věc.

Když něčemu vnitřně věříme, dostáváme o tom z vnější reality důkazy.

Pokud věříte, že lidi jsou blbci, budete narážet na samé blbce. Když věříte, že lidé jsou dobří, váš život bude naplněn převážně dobrými lidmi. Pokud věříte, že život stojí za prd, nejspíš budete obklopeni samými nespokojenými lidmi a vás to tak bude utvrzovat v tom, že máte pravdu.

Pravda ale je, že se tu dá najít oboje – lidé, kteří si svůj život užívají i lidé, kteří trpí. A záleží na vás, kterou skupinou budete součástí.

Pokud zatím nevíte, jak máte být šťastnější nebo co máte udělat pro to, abyste měli lepší život, nevadí. Udělejte ovšem rozhodnutí, že se váš život změní a za tímto rozhodnutím si stůjte.

4. Je to moc práce

Tady se opět vracíme k tématu priorit a sebelásky. Buď sami sobě stojíme za to, abychom něco udělali pro zlepšení svého života, nebo ne.

Pokud chcete mít lepší život, potřebujete zapracovat na změně svého myšlení a vnitřního nastavení. To je něco, co jste budovali po desetiletí.

Už od vaší první myšlenky jako nemluvně, kdykoliv jste přemýšleli určitým způsobem, se ve vašem mozku posilovala daná neuronová spojení (propojení mezi jednotlivými buňkami v mozku).

Snažit se změnit způsob, jakým přemýšlíte, čemu věříte a co považujete za správné nebo špatné, doslova znamená měnit strukturu vašeho mozku. Takový proces nutně vyžaduje určitý čas i práci.

Ale pokud si jste vědomi toho, co změna nastavení může přinést do vašeho života, víte, že to za to stojí.

5. Není to moje chyba

Vyhazov, rozchod, dluhy, hádky, nemoc,… občas máme tendenci stavět se do pozice oběti, a litovat se, že se nám dějí špatné věci.

Prvním krokem k tomu mít lepší život je převzít odpovědnost za to, co se nám v životě děje a také za to, co s tím uděláte.

Nikdo nemá kontrolu nad vašimi pocity kromě vás samotných. I pokud vás kolega podráží u šéfa, kamarádka pomlouvá za zády, nebo vás rodina nepodpoří ve vašich snech, pořád se můžete rozhodnout, jak na to zareagujete.

Říkáte si, že na takové věci se nedá reagovat jinak, než negativně? Není to tak.

Ty jsi ten, kdo má kontrolu nad tím, jak se k situacím postavíš.

Hodně z nás se ale této kontroly vzdává a nechává své okolí a životní situace, aby řídily jeho pocity. A to je špatně, protože tím se vzdáváme možnosti být v životě skutečně šťastní.

Většina z nás se kontroly nad svým životem vzdává zcela nevědomě, protože neví, jak se svými myšlenkami a emocemi zacházet. Neučí nás to ani ve škole, ani doma. Naštěstí se to ale všechno můžete naučit právě teď.

Pokud chcete mít lepší život, naučte se, jak převzít za situace ve svém životě zodpovědnost.

6. Vyřeším to jindy

Často víme, že potřebujeme svůj život změnit, ale tu změnu odsouváme… a odsouváme… a odsouváme… Až nakonec uteče spousta let a my jsme stále na tom stejném místě.

Bohužel s tím omezeným časem, který tu máme, nakládáme nezodpovědně.

Když víte, že váš čas tady je omezený, kolik hodin, dní a roků chcete prožít v práci, která vás nebaví, nevydělá vám a která vás stresuje a frustruje?

Kolik času chcete prožít po boku partnera, který víte, že není ten pravý? Kolik hodin chcete strávit s falešnými přáteli, kteří vás odsuzují a nikdy vás nepodpoří v tom, co doopravdy chcete? A kolik týdnů se chcete zbytečně rozčilovat, dělat si starosti a trápit se?

Nebylo by lepší to změnit co nejdříve?

Výmluvy jsou životní brzda

Možná vás napadnou ještě další důvody, proč není ten správný čas cokoliv měnit. Ať už jsou vaše důvody/výmluvy jakékoliv, pravdou je, že je to váš život.

Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.

– Jan Werich

Jediný důvod, proč ještě nemáte ve svém životě to, co si přejete, je, že ještě nejste člověkem, který je schopný to mít.

Definice šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky.

– Albert Einstein

Doufám, že jsem vám odpověděla na otázku, jak mít lepší život. Nemůžete očekávat, že se váš život změní, pokud vy zůstanete stále stejní. Dokud budete myslet a jednat tak, jako doposud, váš život se bude vyvíjet stejným směrem.

Dalším krokem k překonání těchto výmluv je najít silnou motivaci k tomu něco změnit. Jak to udělat? Tak právě o tom bude příští článek.