Co je zákon přitažlivosti a jak funguje?

Když v roce 2006 vyšel film, a následně i kniha, s názvem Tajemství (anglicky The Secret), během velmi krátké doby strhl celý svět. V něm autorka Rhonda Byrne vysvětluje, co je zákon přitažlivosti a jak ho můžete využít k tomu, abyste si do svého života přitáhli to, po čem toužíte.

Od té doby se vytvořily dva tábory, které mají na zákon přitažlivosti každý svůj vlastní názor. Zatímco jedni jsou přesvědčeni o tom, že zákon funguje, a méně nebo více se jim daří jeho zákonitosti využívat pro svůj prospěch, ti druzí se stali jeho odpůrci a tvrdí, že žádná taková síla nefunguje.

Kdo z nich má pravdu? Co je zákon přitažlivosti, jak přesně funguje a jak ho můžete využít ke splnění svých snů? Všechny tyto odpovědi najdete v tomto článku, a to včetně příběhu o mé vlastní zkušenosti.


Co je zákon přitažlivosti?

Zákon přitažlivosti si můžete představit podobně jako gravitaci. Jedná se o síly, které nedokážeme vidět, a přesto nás zásadně ovlivňují.

Dle zákonu přitažlivosti platí, že podobné přitahuje podobné. Nebo také, že stejné přitahuje stejné.

Stejnou myšlenku zachycuje také české přísloví: Vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá. Nebo, jak se do lesa volá, tak se z něho ozývá.

V praxi to znamená to, že co do světa posíláme a dáváme, to se nám také vrací. Pokud budete na ostatní lidi milí, budou milí oni na nás. Pokud budeme štědří, bude svět štědrý k nám. To všechno ještě působí poměrně rozumně, že?

Zákon přitažlivosti jde však ještě dál. Nejde jen o to, jak se chováme. Jde i o to, na co myslíme. Dle zákona přitažlivosti by totiž mělo platit, že to na co myslíme, se poté v našem životě realizuje/manifestuje/stává skutečností. A tomu už jen tak každý nevěří.

Funguje zákon přitažlivosti nebo je to výmysl?

Co je tedy pravdy na tom, že to, na co se soustředíme, si do svého života také přitahujeme?

Tento zákon se dokazuje o něco složitěji, než třeba již zmíněná gravitace. U gravitace všichni vidíme, že musí existovat nějaká síla, díky které se pohybujeme po zemském povrchu a neodletíme daleko do vesmíru.

U zákona přitažlivosti však na první pohled nedokážeme vidět, jestli skutečně funguje. Místo zákona přitažlivosti používáme označení jako „náhoda“ nebo „osud„. A neuvědomujeme si, že všechno, co se v našem životě děje, má svoji příčinu.

V dnešní době však již existují vědecké pokusy, které existenci zákona přitažlivosti dokazují. Například vědci měřící elektrony v kvantovém poli si všimli, že když se na nějaký elektron vědomě soustředí= upínají na něho svoji pozornost, tento elektron se v kvantovém poli objeví= realizuje/manifestuje.

Pro mě, a možná i pro některé z vás, je však kvantová fyzika až příliš složitá na pochopení. Proto jsem se při ověřování, zda zákon přitažlivosti funguje, raději spolehla na své vlastní zkušenosti a podrobila jsem zákon přitažlivosti zkoušce.

Moje zkušenost se zákonem přitažlivosti

Rozhodla jsem se otestovat zákon přitažlivosti na něčem hodně jednoduchém, u čeho nebudu mít žádné pochybnosti o tom, že by se to mohlo splnit. Budete-li mít chuť, můžete to také vyzkoušet. Postup je následující:

  • představte si něco hodně specifického, co okamžitě upoutá vaši pozornost, až se s tím setkáte
  • chvíli na to myslete, detailně si to představujte
  • a pak to pusťte z hlavy a nechte Vesmír vykonat svoje
Rozhodla jsem se to vyzkoušet…

A tak jsem se do toho pustila. Asi pět minut jsem si důkladně představovala růži. A abych tu růži na první pohled poznala, vymyslela jsem si, že má být uprostřed oranžová a na okrajích červená. Nikdy jsem takovou růži neviděla, a měla jsem za to, že snad ani neexistuje.

Detailně jsem si představovala celou tu růži, včetně těch zajímavě zbarvených lístků. A poté tu myšlenku pustila z hlavy. Bylo mi v podstatě jedno, jestli se ta růže zrealizuje nebo ne, a díky tomu jsem svému přáni nevytvořila žádný odpor.

Asi týden jsem si na ní ani nevzpomněla. Pak jsem si náhodně vzpomněla, že jsem si tu růži přála, a pořád žádnou nedostala. Znovu jsem tedy na růži pomyslela a vybídla Vesmír k akci. Poté jsem myšlenku znovu opustila.

Za několik dní jsem četla pár příspěvků na jedné sociální síti a najednou mi oči sklouzly na fotografii, ve které nějaká žena držela celou kyticí růží. Nemohla jsem tomu uvěřit, ty růže měly přesně takové zbarvení, jaké jsem si představovala. Měla jsem za to, že takové růže ani neexistují!

Možná namítnete, že jsem žádné růže nezrealizovala, že to byla jenom fotka. Já jsem však nezadala Vesmíru, že ty růže musí být živé. Tak moc jsem se při představě soustředila na zbarvení a vzhled lístků, a přesně to mi také Vesmír/Bůh/Život doručil. Našel si zkrátka svůj vlastní způsob, jak mi mé přání co nejsnadněji vyplnit.

A tak jsem se poprvé důkladně přesvědčila, jak dobře zákon přitažlivosti dokáže fungovat. Od té doby jsem ho ve svém životě použila nesčetněkrát. Byla jsem schopná si do svého života přivolávat lidi s konkrétními jmény, krásný byt, flexibilní práci a mnoho dalšího.

Jak zákon přitažlivosti funguje?

Pokud vás tento zákon zaujal stejně jako mně, když jsem o něm slyšela poprvé, nejspíš vás teď zajímá, jak přesně funguje. A jak ho můžete použít k tomu, abyste si do svého života přitáhli to, po čem toužíte?

Zákon přitažlivosti funguje neustále

My všichni zákon přitažlivosti používáme neustále, každý den a každou minutu, ať si toho jsme vědomi nebo ne. U gravitace také nemusíte přemýšlet, jestli ji chcete používat, prostě funguje.

Se zákonem přitažlivosti je to stejné. To, na co v průběhu dne myslíte, si následně do svého života přitahujete. Samozřejmě, že se do vašeho života nerealizuje úplně všechno, na co pomyslíte, ale jen některé věci. Jak konkrétně naše myšlenky fungují a které z nich se realizují si můžete přečíst v tomto článku.

Pokud je zákon přitažlivosti nevyhnutelná věc, nebylo by lepší stát se pánem svého života a začít vědomě rozhodovat o tom, jaké věci si do svého života přitahujete? Namísto toho, abyste vše nechali „náhodě“?

Pokaždé, když se něčeho bojíte, máte strach, starosti, cítíte se být ve stresu, nebo se v mysli zabýváte nějakou negativní myšlenkou jako:

  • tohle se určitě nepovede,
  • jsem tak tlustý, nemůžu zhubnout,
  • jsem neschopný, nic nedokážu,
  • lidi jsou idioti a nedá se jim věřit,
  • všichni chlapi jsou hovada a myslí jen na to jedno,
  • nikdo mě nechápe, v práci mě nikdo nedocení,
  • jsem chudý a nikdy nemám dost peněz,
  • a mnoho dalších myšlenek, které nás každý den napadají,

pak si přesně takovou skutečnost do svého života také manifestujete/přivoláváte.

To, jak váš život vypadá dnes, je přesným odrazem toho, na co jste mysleli v minulosti. A to, na co myslíte dnes, určuje, jak bude vypadat vaše budoucnost.

Proč si někdo přitahuje dobré věci a někdo špatné?

Možná vám připadá nespravedlivé, že zatímco některým lidem se daří dobře, a do života jim přichází samé dobré věci, vám přichází především ty špatné.

Vesmír/Bůh/Život však nemá žádné své oblíbence. Zákon přitažlivosti nedokáže rozeznávat mezi tím, co my považujeme za „dobré“ a „špatné“. Zkrátka nám prostě a jednoduše jen realizuje to, na co myslíme.

Je tedy na nás, abychom svou pozornost začali upínat na to, co ve svém životě chceme posílit. A naopak se přestali zabývat tím, co ve svém životě chceme oslabit.

Je to naprosto úžasný nástroj. Co lepšího nám Vesmír/Bůh/Život mohli dát, než schopnost přivolat si do života cokoliv, po čem toužíme!?! Stačí na to myslet, a věřit, že to dostaneme.

Jak začít přitahovat to, po čem toužím?

Nyní už víte, co je zákon přitažlivosti a jak funguje. Pokud chcete začít do svého života přitahovat to, co v něm skutečně chcete mít, prvním krokem k úspěchu je převzít zodpovědnost za to, co se ve vašem životě děje.

To znamená, že si přestanete stěžovat, obviňovat druhé a také obviňovat události ve vašem životě. Ať už jste to stvořili vědomě nebo nevědomě, všechno ve vašem životě pochází z vaší mysli.

Vaším novým cílem proto není zjistit, „kdo za to může a kdo za to nese vinu“, ale zjistit to, „čím jsem si toto způsobil? Kterými myšlenkami a nastavením mysli?

A pokud jste připravení stát se vědomým tvůrcem svého života, sepsala jsem pro vás kompletní návod, jak pracovat se zákonem přitažlivosti.